FT Polish Open 2016

Przygotowanie zawodów o randze międzynarodowej wymagało podjęcia pierwszych działań jeszcze w zeszłym roku. Po intensywnym planowaniu i dyskusjach w trakcie spotkań klubu WKFT podjęliśmy decyzje o formule 2 x 25 stanowisk (w sumie 50 celów) strzelanych w ciągu dwóch dni .
Dzięki dobrym relacjom ze stowarzyszeniami strzeleckimi w Europie dotarliśmy z informacją o planowanym terminie i programie zawodów na początku roku 2016. Tradycyjnie oczekiwaliśmy największej liczby uczestników z krajów ościennych i tym razem też nie zawiedliśmy się. Szczególnie miło było gościć czteroosobową reprezentację Litwy, która reprezentowała wysoki poziom umiejętności. Dość egzotycznym uczestnikiem był reprezentujący Norwegię Brytyjczyk z którym odświeżyliśmy dawną znajomość.
Mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach FT Polish Open grupa zagranicznych zawodników będzie się sukcesywnie zwiększała.
Na przygotowanie stanowisk i ustawienie celów przeznaczyliśmy dwa dni poprzedzające zawody. Dzięki temu mieliśmy możliwość nie tylko dopracować ostatnie szczegóły ale również uatrakcyjnić ustawienie poszczególnych celów. Ze względu na to, że na terenie ośrodka CSK Jachranka organizujemy kilka edycji zawodów w ciągu roku za każdym razem staramy się cos zmienić. W trakcie FT Polish Open 2016 zdecydowaliśmy się ustawić część figurek wysoko na drzewach a ze względu na wymogi Field Target większość celów była umieszczona poza dystansem 30 metrów. I tu warto przytoczyć odrobinę statystyki torów bo wyśmienicie obrazują na czym polega Field Target:
• 32 cele ustawiono powyżej 30 metra (64% wszystkich figurek),
• 23 cele powyżej 40 metra (46% wszystkich figurek),
• 15 celów powyżej 45 metra (30% wszystkich figurek).
Sądząc po pozytywnych opiniach zebranych od uczestników kompozycja toru była właściwa.
Dwa dni wspólnej pracy i odpoczynku dały również możliwość integracji w zespole WKFT. Co warte odnotowania w odróżnieniu od poprzednich dwudniowych zawodów organizowanych na terenie CSK Jachranka mogliśmy liczyć na wsparcie członków naszych rodzin. W moim odczuciu warto kontynuować ten rodzinny model działania WKFT na wyjeździe.
Przebieg zawodów
Zawody miały spokojny i kontrolowany przebieg choć ilość gwizdków na początku dnia pierwszego mogłaby wskazywać na słabe przygotowanie techniczne toru. Wierzę, że był to raczej objaw nadmiernego zwracania uwagi przez strzelców na potencjalne zagrożenia dla osiąganych wyników.
Z rozgrywanych konkurencji Field Target, SFT i Sylwetki Karabin najliczniej reprezentowani byli zawodnicy FT w dwóch kategoriach sprzętowych: PCP (FT1) dwudziestu pięciu zawodników i Sprężyny (FT2) pięciu zawodników . W kategorii SFT (Sporting Field Target) promowanej przez WKFT w Polsce wystartowało pięciu zawodników. Być może wynika to z traktowania w Polsce tej dyscypliny jako stopnia pośredniego pomiędzy HFT i FT.
Konkurencja Sylwetki Karabin rozegrana w oparciu o międzynarodowy regulamin przyciągnęła 14 strzelców.
Teren i warunki strzelania.
Teren ośrodka jest w przeważającej mierze płaski i częściowo zalesiony i na pierwszy rzut oka wydaje się być niestawiającym wygórowanych strzeleckich wyzwań. Jednak wiatr jaki ze zmienną siłą wiał pomiędzy drzewami od strony zalewu i zmienne warunki oświetleniowe sprawiły, że trudno było uzyskać komplet trafień – wystarczy spojrzeć na tabelę wyników. Można się było poczuć nieźle skołowanym gdy wiatr dmuchał w plecy a spadające z okolicznych topoli nasiona przesuwały się w okolicach figurek raz w lewo raz prawo.
Cytując wypowiedź jednego z zagranicznych strzelców „ CSK Jachranka jako ośrodek oraz organizacja toru były na poziomie zawodów na Litwie w 2015 i rzeczywiście jest bardzo ładny. Idealnie nadaje się do organizacji takiego wydarzenia.”
Ciekawostki.
Wartą odnotowania jest nietypowa awaria sprzętowa na torze w zespole litewskim. Jeden z uczestników niefrasobliwie i pod presją czasu manipulując przy lunecie dokonał rzeczy niebywałej – przełamał aluminiowy tubus lunety. Jak ważne jest zapewnienie poprawnego działania sprzętu przed zawodami przekonał się również jeden z członków klubu WKFT, który nakładając na zero-range samodzielnie wykonany sunshader na lunetę skutecznie ją przefokusował co w efekcie wyłączyło go z pierwszego dnia rywalizacji.
Podsumowanie
Zwycięzcą w poszczególnych konkurencjach FT został strzelec, który zgromadził największą ilość punktów z obu dni startowych w swojej klasie sprzętowej. Patrząc na wyniki widać, że zwycięzcy w kategorii FT1 reprezentowali zbliżony i wysoki poziom – różnice pomiędzy nimi nie przekraczają 5%! Panowie Sergiejus Titarenko (83 punkty), Sławomir Czapla (80 punktów) i Grzegorz Grabowski (79 punktów) skuteczniej od pozostałych strzelców „czytali wiatr” w obu dniach. Zwraca uwagę prawie 20 punktowa różnica pomiędzy kategoriami FT1 i FT2.
W FT2 walka była zacięta – Regina Burviene i Linas Burvys zdobyli po 64 punkty zajmując po dogrywce odpowiednio 1 i 2 miejsce a na trzecim uplasował się Andrew Idris Kays z 54 punktami.
W kategorii SFT na szczególne wyróżnienie za udany debiut zasługuje zdobywca pierwszego miejsca Rafał Zych z 50 punktami, któremu sekundowali Piotr Remiszewski (43 punkty) oraz Grzegorz Benko (25 punktów).
W konkurencji sylwetki karabin rozegranej w sobotę po pierwszej rundzie FT Polish Open 2016 Sergiejus Titarenko potwierdził dobrą formę zajmując pierwsze miejsce z 25 punktami któremu na piety następowali w rywalizacji Janusz Pelucha (24 punkty) i Jarosław Majda (23 punkty).
Tradycyjnie, po dekoracji zwycięzców, wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody rzeczowe od naszych sponsorów.
Podsumowując FT Polish Open 2016 mamy nadzieję, że w kolejnym roku zgromadzimy większą ilość zawodników i że będą mogli po raz kolejny wypowiadać się jak jeden z naszych gości „Na pewno tu wrócę. Podobało mi się ogromnie, ale następnym razem muszę przemyśleć stopień integracji z pozostałymi ”. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejne zawody 
Galeria foto i szczegółowe wyniki na FT Polish Open